Ekonomi

Olumlu gelişmelere rağmen küresel piyasalar dalgalı

ABD’de enflasyon yavaşlamaya devam etti. Avrupa’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle doğalgaz fiyatları düştü. Avrupalı ​​yetkililer artık durgunluğun önlenmesi konusunda olumlu açıklamalar yapıyor.

Ancak, fiyat baskıları iyimserliği aşındırıyor.

Bu gelişmeler risk iştahını canlı tutarken, bugün Çin’de açıklanan verilerle birlikte endeks vadeli işlem sözleşmelerinde ve Asya borsalarında yeni güne karışık bir seyirle başladığı görülüyor.

Doğal gaz fiyatları yüzde 15,3 azalarak 55 avronun altına indi.

Avrupa yakasında Hollanda’da işlem gören doğal gazın vadeli fiyatları yüzde 15,3 düşerek 55 avronun altına inerek 16 ayın en düşük seviyesini gördü.

Çin’de 1976’dan bu yana ikinci en düşük yıllık büyüme oranı

Asya yakasında bugün açıklanan verilere göre Çin ekonomisi, 2022’de yüzde 3’lük yıllık büyüme kaydederek, hükümetin yaklaşık yüzde 5,5’lik hedefinin altında, 1976’dan bu yana en düşük ikinci yıllık büyüme oranını kaydetti. Ülkede sanayi üretimi Aralık ayında yıllık bazda yüzde 1,3 artarak beklentilerin üzerinde artarken, aynı dönemde perakende satışlar yüzde 1,8 ile tahminlerin altında geriledi.

2020 yılı hariç tutulduğunda son 46 yılın en zayıf büyümesini kaydeden Çin’de, perakende satış ve sanayi üretimi bilgilerinin beklenenden iyi gelmesi ve ülkedeki koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılması, ekonomik görünüme ilişkin karışık tablonun sürmesine neden oldu. .

BOJ faiz oranını belirleyecek

Japonya tarafında, bugün başlayan Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) para politikası toplantısında çıkacak kararlar yatırımcıların ilgi odağında. Banka’nın getiri eğrisine ilişkin daha fazla adım atıp atmayacağı merakla beklenirken, aşırı gevşek para politikasında değişiklik yapması pek olası görünmüyor.

BIST 100 endeksi yüzde 4,47 yükseldi

Dün iç piyasada yükseliş trendinde hareket eden BIST 100 endeksi yüzde 4,47 yükselerek günü 5.207,67 puandan kapattı. Dolar/TL, dün 18.7875 ile günü bir önceki kapanış seviyesinin üzerinde hızlı bir şekilde tamamlayarak, bankalararası piyasada bugün açılışta 18.7960’tan işlem görüyor.

Davos Zirvesi takip ediliyor

Analistler, Davos Zirvesi’nden gelen haber akışının yatırımcıların ilgi odağında kalmaya devam ettiğini belirterek, yurt içi konut satışları, ABD’de New York Fed sanayi endeksi, İngiltere’de işsizlik oranı ve Almanya’da enflasyonun öne çıktığını belirtti. bilgi gündemi.

kulp-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu