Haber

TBB: Medeni Kanun’a göre evlat edinen ile evlat edinen arasında evlilik yasaktır.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Çocuk Hakları Komisyonu, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Evlatlık ile evlatlık arasında evlilik engeli yoktur” fetvasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“Depremin çocuklarının evlat edinenlerle evlenebileceği ve bu çocukların evlat edinen nüfusa kaydedilmesinin mümkün olmadığı yönünde açıklamalar yapıldığı görülmüştür. Açıklamanın da depremin yıldönümünde yapılmış olması talihsizliktir. Türk Medeni Kanunu’nun kabul edilmesini ilgililere bir kez daha hatırlatmayı görev bilmekteyiz.”

Türk Medeni Kanunu’nun 282. maddesine göre babalık evlat edinme ile kurulur, yani evlat edinme, evlat edinenin nüfusuna kaydedilir. Evlat edinme ve çocukları arasında evlenmenin haram olduğu kaydedildi.

Depremzede çocukların İHH İnsani Yardım Vakfı’na teslim edildiği iddialarına değinilen açıklamada, “Üstelik depremzedelerin çocuklarının İHH İnsani Yardım Vakfı’na teslim edildiğine dair bir süredir çeşitli basın organlarına yansıyan bir haber yer alıyor. bazı kurum ve kuruluşların Çocuk Esirgeme Kanunu ve ilgili mevzuata aykırı uygulamaları da Derneğimiz tarafından endişe ile takip edilmektedir.” ifadeler kullanılmıştır.

‘BARO VE STK’LARIN HASSASİYETİ SONUCU AÇILDI’

Devletin görevinin refakatsiz çocukları savunmak olduğu belirtilen açıklamada, şöyle devam edildi:

“Gerek ulusal gerekse uluslararası hukuk çerçevesinde, özellikle refakatsizlerle ilgili tüm iş ve süreçlerde, çocukların yüksek yararının sağlanması ve velayet hizmetlerinden en üst düzeyde yararlandırılması devletin asli görevleri arasında yer almaktadır. Refakatsiz çocuğun korunmasına yönelik hizmetler devlet tarafından ve yargı kararına dayalı olarak verilmektedir.Protokol adı altında yapılan düzenlemelerle bu hizmetin özel kişi, vakıf veya derneklere verilmesi mümkün değildir. Bu durumdaki çocukların sosyal hizmet kuruluşlarının dışında tutulması ilgililerin hukuki ve cezai sorumluluğunu doğuracaktır.

Konuyla ilgili bazı barolarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızın hassasiyet ve hata açıklamaları çerçevesinde soruşturma başlatıldığı bilgisini almış olup, konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz. Peki.” (HABER MERKEZİ)

bogazliyan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu