Haber

MHP’li Yalçın’dan partisinin kurduğu Deprem İzleme Kurulu’na ilişkin açıklama

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından partisinin kurduğu “Deprem Afet Araştırma, Değerlendirme ve İzleme Kurulu” bünyesinde hükümet/merkezî idare, belediye/şehircilik, mühendislik, müteahhitlik, ekonomi, hukuk, sigorta, sağlık, eğitim, sosyoloji, psikoloji, tarih, STK’lar ve din hizmetleri başlıkları altında kurulların kurulacağını belirtti.

Yalçın yaptığı yazılı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremlerin Türkiye’yi derinden sarstığını ancak devlet kurumlarının hızlı hareket ederek milletle iç içe olduğunu ve afeti en az kayıp ve hasarla atlatmak için yoğun bir çalışma yürüttüğünü belirtti.

Depremin vurduğu illerde başta AFAD ve Türk Kızılayı olmak üzere ilgili tüm kurumların depremden etkilenenlere hizmet verebilmek için ilk andan itibaren bölgeye sevk edildiğine vurgu yaparak, gerek sivil toplum kuruluşları gerekse yerli ve yabancı istekli gruplar Yalçın, bölgede aktif görev alarak büyük bir dayanışma içine girdiğini söyledi. Türkiye’nin depremden etkilenen 11 ilde yaraları sarmak için ilk günden itibaren kolları sıvadığını, teşkilatını ve imkanlarını seferber ettiğini hatırlattı.

Yalçın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatıyla deprem bölgesinde incelemelerde bulunmak ve vatandaşların yaşadığı sıkıntıları paylaşmak üzere heyet görevlendirildiğini kaydetti.

İdeal Ocaklar’da çok sayıda örgüt mensubu ve gencin de depremden etkilenen vatandaşların yardımına koştuğunu belirten Yalçın, Bahçeli’nin talimatı doğrultusunda MHP MYK Üyesi Manevi Danışman Prof. Dr. 6 Şubat 2023 tarihli Asrın Afeti İnceleme, Değerlendirme ve İzleme Kurulu Cengiz Şahin başkanlığında oluşturuldu.

Kurulun çalışmalarını ilgili bakanlıklar, 11 ilin valilikleri, AFAD ve Kızılay ile uyum içinde yürüteceğini belirten Yalçın, şu bilgileri verdi:

“Depremden etkilenen vatandaşlarımızın zorunlu ve temel ihtiyaçlarının karşılanması, başka illere göç eden depremden etkilenen vatandaşlarımıza verilen hizmetlerin yerine getirilmesi, barınma ve barınma ihtiyaçlarının karşılanması, çocuk ve gençlerin eğitimlerinin sağlanması , depremden etkilenen vatandaşlarımızın hukuki sorunlarına çözüm bulunması, Nöbetçi veya serbest meslek sahibi ve sarsıntıdan etkilenen vatandaşlarımızın rehabilite edilmesi amacıyla bahis konusuna odaklanan yetkili kurumlarımızın çalışmalarına katkı sağlayacaktır. sarsıntıdan etkilenen vatandaşlarımıza psikolojik destek sağlamak.

Bu nedenle hükümet/merkezi yönetim, belediye/şehir planlama, mühendislik, müteahhitlik, iktisat, hukuk, sigortacılık, sağlık, eğitim, sosyoloji, psikoloji, tarih, STK’lar, din hizmetleri başlıklarında kurullar kurulacaktır. Deprem Afeti İnceleme, Değerlendirme ve İzleme Komisyonu. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu